Ahşap Çatı

Ahşap Çatı

Ahşap çatı isminden de anlaşılacağı üzere kaliteli ahşap odunlardan üretilen ve pratik bir şekilde uygulanan çatı modelleridir. Son zamanların en çok tercih edilen çatı sistemlerinden olan ahşap çatı modelleri yapılarda kusursuz bir görünüm meydana gelmesini sağlar. Ülkemizde ve birçok ülkede yoğun olarak uygulanan bu kaliteli çatı türleri maksimum dayanıklılığa sahiptir. Bu sayede yapının olumsuz hava şartlarına karşı yüksek düzeyde performans göstermesine destek olur. Ahşap çatılar pek çok çatı sistemlerinden farklı olarak tüm iklim tiplerine uygun olarak dizayn edilir. Bu sayede bu profesyonel çatı sistemleri yılın tüm mevsimlerinde güvenle kullanılabilir. Ahşap çatılar geçmiş yıllara göre 2018 yılından sonra daha düşük fiyat tarifesinden satılmaya başlandı. Bu sayede müşterilerin ekonomik yönden de avantajlı olması sağlandı.

Ahşap Çatı Nedir?

Ahşap çatı sistemleri, ağaçlardan kesilmiş lifli ve organik yapıdaki odunlar üzerinden dizayn edilen sağlam ve güvenilir çatı sistemleridir. Ahşap çatı modelleri geçmişten günümüze kadar gözdeliğini sürdürmeye devam etmiştir. Bu sayede ülkemiz genelinden tercih edilmeye devam ediyor. Birçok yönden faydalar da sunan bu kaliteli çatı türleri aynı zamanda çevre dostudur. Dolaysıyla uygulandığı çatı alanında kusursuz bir görünüm sunduğu gibi çevreye de herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir.

Ahşap Çatı Nasıl Olmalıdır?

Ahşap çatı sistemleri özenle uygulanması gerekiyor. Bu sebeple bu çatı sistemlerinin mutlaka profesyonel firmadan talep edilmesi gerekiyor. Deneyim gerektirmesi sebebiyle ahşap çatıların kurulumu konusunda firma personelinden destek talep edilmelidir. Ya da çatı sisteminin kurulumu doğrudan firma personeli tarafından gerçekleştirilmelidir. Ahşap çatılar kurulmadan önce çatının taşınmasında görev alacak ve ahşap çatı sağlam bir şekilde monte edilmesini sağlayan diğer malzemeler çatı alanına uygulanmalıdır. Kurulması söz konusu olan sisteme ayrıca kafes sistemi adı verilir. Kafesin kurulmasında ahşap parçaları tek çatı altında toplanarak uygulanır. Personel tarafından özenle kesilen ahşap yapıdaki çubuklar birbiriyle uç uca ya da yatay, dikey bir biçimde ilave edilerek bütünlük kazanması sağlanır.

Ahşap Çatı Fiyatları

Ahşap çatı fiyatları farklılık gösteren fiyatlardır. Pek çok kurumsal çatı sistemleri satış firmalarında ahşap çatıların fiyat tarifesi her bütçeye hitap eder şekilde sunulmuştur. Ahşap çatılar diğer çatı sistemlerine kıyasla biraz daha ucuz fiyata satışa sunuluyor. Bu çatı sistemleri daha pratik bir üretime sahip olduğundan bu durum fiyat tarifesinde de etki yapabiliyor.

Ahşap Çatının Faydaları

Ahşap çatılar yapının yüksek ısı ve nemden korunmasını sağlar. Bu çatı sistemleri uzun ömürlü olduğundan kullanıcıların ekstradan maliyete girmesini önler. Ahşap çatılar olası yangınlara ve depremlere karşı da oldukça dirençlidir.

Ahşap Çatı Uygulaması

Ahşap çatıların uygulanışı daha çok firma tarafından gerçekleştirilir. Ahşap çatı sistemlerinin monte ve sökümü ise diğer çatı sistemlerine göre daha kolaydır. Ahşap çatı sistemleri kafes elemanlarının bir bütünlük oluşturması sonrasında uygulanıyor.  Kafeslerin birbiriyle bağlanmasında görev üstlenen yardımcı etkenlere ise aşık ismi verilir. Bu elemanlar eğimli pozisyonda mertekler üzerinden bağlanır. Bu işlemden hemen sonrasında ise ahşap yapıdaki tahtalar ise çatı kaplaması rolünde bağlanır. Ahşap çatıların uygulanışı pek çok adımlar gerektirir. Bu sebeple mutlaka alanında uzman ahşap çatı firması tarafından uygulanmalıdır.

Etiketler: ahşap çatı, ahşap çatı aktarma, ahşap çatı aktarma ustası, ahşap çatı aktarma fiyatı, ahşap çatı tamiri, ahşap çatı onarımı, ahşap çatı değişimi, ahşap çatı tadilatı, ahşap çatı bakımı, ahşap çatı ustası,